Přejít na hlavní obsah

Ikonické stavby tak, jak je neznáte. CAMP vyhlašuje druhý ročník architektonického závodu Archirun 2024

Ze střechy na střechu! Letos budou mít účastníci Archirunu jedinečnou příležitost se na Prahu podívat z nadhledu. Centrum architektury pro vás otevře místa, která nejsou běžně přístupná. A ukáže, jak se nám město mění před očima. Závodníci budou moci prozkoumat staré budovy, co se zapsaly do naší historie. Nahlédnout na rekonstrukce těch, které neodmyslitelně patří do ulic naší metropole. I objeví nové stavby, jež mění její tvář. Jednotlivé lokality budou, stejně jako v loňském roce, postupně odhaleny ve spolupráci s ambasadory.

Ilustrační obrázek aktuality

Archirun se uskuteční 24. srpna a je vhodný pro všechny běžce i neběžce. Nejedná se o typický závod, ale především o unikátní zážitek. Nezáleží na tom, zda patříte mezi sváteční běžce za tramvajemi nebo každý den nazouváte tretry. Archirun je pro všechny. Celková délka trasy je naplánována na zhruba osm kilometrů a je vhodná i pro seniory nebo rodiče s dětmi. Děti do 15 let mají startovné zdarma. 

Start i cíl závodu je před Centrem architektury a městského plánování (CAMP). Jednotlivé budovy budou postupně blíže představovány pomocí ambasadorů. Janek Rubeš, jeden ze zakladatelů projektu „Kluci z Prahy“ pozve účastníky na střechu zbrusu nové Masaryčky. Bloggerka Nikol Moravcová nechá běžce shlédnout na město z terasy Máje. Další osobnosti budou představovat ostatní klíčová místa v průběhu následujících týdnů. Detaily trasy budou rozeslány účastníkům a vyvěšeny během léta na webu www.praha.camp/archirun.

Běžte, klusejte, jděte! Letos je otevřena dvojnásobná kapacita. První ročník Archirunu měl takový úspěch, že se letos CAMP rozhodl kapacitu navýšit na 1 000 běžců. Navíc, do konce května je možné získat registraci za zvýhodněnou cenu. Startovné ve výši 500 Kč(do konce května) a 600 Kč(od června do vyprodání závodu) obsahuje tričko, medaili a občerstvení v cíli. 

„Jsem velmi rád, že se nám podařilo navázat na loňský úspěšný ročník Archirunu. A navíc s tématem Prahy z nadhledu. Praha je unikátní svým vrstevnatým terénem, který vytváří charakteristické výhledy. Těším se, že se jednou po plánované rekonstrukci stanou budovy IPR se svými střešními terasami také oblíbeným vyhlídkovým místem,“ říká ředitel Institutu plánování a rozvoje Ondřej Boháč.

V rámci Archirunu si organizátoři i letos připravili doprovodný program  jako komentované prohlídky, dílny pro děti a další aktivity pro všechny věkové skupiny. Otevřena bude také výstava Planeta Praha a k dispozici bude také další merchandising z limitované edice Archirun 2024, který je možné si v areálu zakoupit.

Navíc, od poloviny července se mohou zájemci účastnit také běžeckých tréninků městem, pod vedením zkušených trenérů z adidas Runners. Každý čtvrtek od 18.00 v CAMPu.

„Letos jsme se rozhodli prezentovat účastníkům Prahu z výšky, aby bylo dobře vidět, jak se naše město vyvíjí. Těším se, že druhý ročník Archirunu bude pro účastníky ještě silnější zážitek,“ shrnuje Štěpán Bärtl, vedoucí CAMPu.

Více informací naleznete na stránkách www.praha.camp/archirun

Mohlo by Vás také zajímat

Ilustrační obrázek aktuality

Kolik má Praha městských bytů a kdo v nich bydlí? Nová analýza IPR odhaluje aktuální čísla

Ilustrační obrázek aktuality

Územní studie Letňany-Kbely bude doplněna o námětovou část

Ilustrační obrázek aktuality

Ondřej Boháč: Jak stát chrání veřejný zájem? Za kauzou Kasárna Karlín stojí nemožnost měst o sobě rozhodovat

Všechny články