Projekt Soutok vychází z Koncepce pražských břehů, je souborem důležitých strategických dokumentů hlavního města a stal se pilotním projektem implementačního plánu Strategie adaptace hl. m. Prahy na změnu klimatu 2020–2024. Rovněž upravuje aktuální investiční projekty Prahy v tomto území, řeší potřebu mezioborové koordinace v rámci pražského magistrátu a je příležitostí k přeshraniční metropolitní spolupráci v oblasti nazvané Dolní Berounka.
Vývoj projektu
Příměstský park Soutok zasahuje záplavové území kolem soutoku Berounky a Vltavy.
Vedle romantických míst s meandrující řekou zde najdeme zanedbané brownfieldy, velké zemědělské plochy, golfové hřiště, logistické areály či mokřadní a vodní plochy. Území trpí nadměrnou fragmentací. Hrozí, že necitlivé zásahy povedou k přímé devastaci krajiny.
Příprava příměstského parku Soutok začala v roce 2015, v lednu 2017 vznikla platforma stakeholderů Společně na Soutoku a do konce roku 2019 byly ve spolupráci s touto platformou pořízeny potřebné průzkumy, analýzy a základní prostorové podklady.
V roce 2021 byla vynaložená energie zúročena získáním finanční podpory hned ze dvou grantů: program Éta Technologické agentury ČR (TAČR) a program Norských fondů „Životní prostředí, ekosystémy a změna klimatu“, výzva Bergen (NF–SFŽP). Oba projekty založení příměstského parku v nivě na soutoku Berounky a Vltavy významně přibližují. Oba projekty se vzájemně doplňují a příměstský park podporují „odspoda nahoru“ i „shora dolů“.
První projekt s názvem Interpretace aspektů krajiny prostřednictvím humanitních a uměleckých věd slouží k poznávání kvalit krajiny, propojování místních komunit a podpoře obrazu Soutoku jako celistvé krajinné oblasti, kterou je třeba opečovávat, rozvíjet a chránit. Druhý projekt s názvem Příměstský park jako nástroj pro snižování dopadů klimatické změny prostřednictvím mezinárodní krajinářsko-urbanistické soutěže zajistí dokumenty nutné pro založení příměstského parku Soutok.