Prostorové uspořádání krajiny
Na území Prahy existuje mnoho různých krajin. Každá se liší nejen svým fyzickým a ekologickým charakterem, ale také tím, jak ji vnímají lidé. Krajinu v Praze lze vnímat ve dvou základních polohách, jako krajinu městskou a krajinu otevřenou mimo zastavěnou část města. Tento materiál krajiny Prahy definuje a popisuje jejich základní charakteristiky.
Přístupnost a dostupnost parků, 2021Parky tvoří 14 % z území Prahy (pokud nepočítáme významná lesnatá území na okraji města a veřejně nepřístupná přírodní území) a většina z nich se nachází v městské krajině. Materiál se zabývá dostupností parků v Praze podle jejich hierarchizace a popisuje území s deficitem. Dále popisuje i tzv. městské džungle či novou divočinu, nezastavěná území s vegetací různého charakteru s fragmenty původního využití.
Katalog zahrádkových osad, 2016 – PDF (325,2 MB)Materiál je součástí odůvodnění konceptu Metropolitního plánu. Katalog obsahuje prostorové zobrazení zahrádkových osad, jejich rozlišení na ty určené k zachování a ke zrušení, vztah k zastavitelnému území a vztah k platnému územnímu plánu s detailními ukázkami. Katalog představuje návrh krycích listů Metropolitního plánu u jednotlivých zahrádkových osad, rekreačních zahrad, a to včetně popisu.
Katalog městských džunglí, 2015 – PDF (224,9 MB)Katalog městských džunglí vznikl při práci na metropolitním plánu. Krajina uvnitř města kromě všech parků lesoparků a dalších krajinných forem zahrnuje i plochy, které nejsou zastavěné, nejsou využívané, jsou zarostlé, neprostupné a jsou proto často vnímány jako nebezpečné. Tyto plochy byly zmapovány a nazvány městskými džunglemi. Nejsou tedy vymezené na základě početní analýzy, ale na základě podrobné znalosti území. Kniha obsahuje také hodnocení krajinných ploch ve městě, rozlišení na parky a džungle, hierarchii parků a místa s nedostatkem veřejné zeleně.