Řešené území
Pražská památková rezervace a její souvislosti
Historické centrum Prahy bylo prohlášeno městskou památkovou rezervací v roce 1971 nařízením vlády České socialistické republiky č. 66/1971 Sb., o památkové rezervaci v hlavním městě Praze. Od roku 1992 je zapsané také v Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Jde o největší městskou památkovou rezervaci v České republice a jednu z největších na světě. Nachází se zde téměř 1 400 nemovitých kulturních památek, z toho 29 národních kulturních památek.
Památková rezervace v hlavním městě Praze (PPR) zaujímá území o rozloze téměř 9 km². Skládá se z katastrálních území Hradčany, Malá Strana, Staré Město, Josefov, Nové Město a Vyšehrad, zahrnuje i části Vinohrad, Podolí, Nuslí, Smíchova a Holešovic.
Zatímco PPR zaujímá pouze asi 1,8 % plochy Prahy a žijí zde 3,5 % z celkového počtu obyvatel města, nachází se tu přibližně 20 % pracovních příležitostí v rámci metropole, desetitisíce lidí sem denně cestují z dalších částí města i krajů, dalších 50 až 100 tisíc osob denně jsou návštěvníci ze zahraničí a jiných měst republiky. V roce 2021 tu bylo evidováno přibližně 46 000 obyvatel.
Snahy o podrobnější regulaci území PPR se datují nejpozději od jejího vyhlášení. Vzhledem k rozsahu území, množství zájmů a aktérů se před touto studií jako jedinou podrobnější dokumentaci podařilo schválit a uvést v praxi pouze Územní plán zóny Anenská (regulační plán). ÚS PPR je prvním schváleným územně plánovacím podkladem pokrývajícím celé území Památkové rezervace v hl. m. Praze.