Historie
Ďáblice byly do roku 1968 samostatnou obcí na okraji Prahy. V 50. letech se začalo uvažovat o rozvoji tzv. Severního Města, jehož součástí byly také Ďáblice. Sever Prahy byl pro své příhodné přírodní podmínky určen k zástavbě převážně obytného charakteru již od prvních úvah o dalším poválečném rozšiřování města.
Část Ďáblic si však dodnes zachovala z hlediska urbanismu vesnický charakter.
Výsledné řešení sídliště Ďáblice navazuje na soutěžní návrh Vlastimila Durdíka a Jiřího Novotného z roku 1963, který dále rozpracovali Josef Polák, Vojtěch Šalda a hlavní architekt souboru Viktor Tuček. Ze soutěžního návrhu autoři převzali základní dopravní schéma, které umožnilo odvést tranzitní dopravu mimo sídliště, a koncept dvou hlavních křížících se pěších os.
Sídliště je jedinečné tím, že mezi jednotlivými domy vznikla řada parčíků s rybníčky, vzrostlými stromy a množstvím zákoutí.
Jak jste se mohli zapojit?
V analytické fázi byli zmapování uživatelé území, proběhl průzkum provozoven (k tzv. zkoumání ekonomického zdraví v lokalitě), komunitní monitoring a další analýzy užívání území. Mezi provozovateli i obyvateli zároveň proběhlo reprezentativní sociologické dotazníkové šetření. Všechny tyto průzkumy byly součástí podkladů pro územní studii.
Veřejnost byla zapojena do tvorby územní studie v rámci vycházek a setkání nad mapou v roce 2018. Podněty byly zapracovány do analytické části studie. První návrh byl veřejnosti představen v březnu 2019. Bylo obdrženo velké množství připomínek, které byly v následujících krocích zohledněny.
V dubnu roku 2019 byla na žádost klíčových aktérů v území i samotné veřejnosti sestavena pracovní skupina*, která se věnovala právě návrhu územní studie a dalšímu postupu v rámci její tvorby. Schůzky pracovní skupiny stále probíhají, nyní nad upravovaným/přepracovávaným návrhem územní studie.
2020 – 2021 probíhaly odborné diskuze k návrhu i dalším krokům procesu s vybranými klíčovými aktéry v území.
V červnu a červenci 2022 pak proběhlo projednání územní studie, jejíž návrh bylo možné oficiálně připomínkovat.
Doručené (písemné) připomínky byly vyhodnoceny a předány zpracovateli územní studie k zapracování. Souběžně probíhaly odborné diskuze se zástupci Spolku Krásné Kobylisy, zástupci městské části, urbanisty a dalšími odborníky.
Čistopis územní studie byl představen na tiskové konferenci, ke které byly vydány i tiskové zprávy (IPR i MHMP).
*Pozn.: Pracovní skupina je složena ze zástupců a zástupkyň spolku Krásné Kobylisy, Městské části Praha 8, Hlavního města Prahy, Národního památkového ústavu a SVJ.