Přejít na hlavní obsah

Projekt Praha pro lidi odstartoval na náplavce 01. 6. 2012

Ve středu 10. října proběhlo mezi Magistrátem hl.m. Prahy (MHMP) a občany první veřejné setkání v rámci projektu Praha pro lidi. Tématem bylo oživení veřejného prostoru na náplavkách. Současný stav je dle občanských sdružení nevyhovující, protože převažují komerční zájmy a diktát místní samosprávy.

Ilustrační obrázek aktuality

Veřejná diskuse s občany o využití náplavek ukázala, že by místní samospráva měla dát větší prostor občanských sdružením. Účastníci zejména vyzývali magistrát, aby ze své pozice neprosazoval konkrétní aktivity, ale aby pouze stanovil pravidla a dohlížel na jejich dodržování. Za největší problém pak byla označena nejasná rozhodovací struktura. Závěry ze setkání předloží Tomáš Hudeček (TOP 09) na Radě hlavního města Prahy.

Po ukončení nájemní smlouvy se společností Pražská servisní, která v rozporu s původním záměrem nedokázala na náplavkách vytvořit životaschopnou koncepci, se zejména na náplavku na Praze 2 vrací život. Občanská sdružení však naráží na těžkou bariéru v podobě místní samosprávy, MHMP a nejasné majetkové struktury. Neexistuje totiž konkrétní zodpovědná osoba, která by měla kompetence k rozhodování o dění na náplavkách. Místo toho jsou pravomoci rozmělněny mezi jednotlivé úřady. Podle občanských sdružení vede tento stav k tomu, že si koncepční řešení náplavek jednotlivé úřady přehazují jako horký brambor.

„Je smutné, že se náplavkami musí zabývat magistrát a že není možné, aby se konkrétní lidé, kteří mají zájem a chuť s veřejným prostorem pracovat, dokázali na jeho využití dohodnout s městskými částmi,“ říká Tomáš Hudeček, radní pro územní rozvoj hlavního města Prahy. Výstupy ze setkání chce formou usnesení předložit na Radě HMP. „Úkolem samosprávy nemá být pokus o získání maximálního finančního benefitu z veřejného prostoru, ale naopak umožnit občanům tento prostor aktivně využívat.  Právě proto probíhá projekt Praha pro lidi, při kterém společně hledáme řešení pro návrat života do města,“ dodává Hudeček.

Veřejné setkání a diskuze o náplavkách podle Hudečka ukázaly, že občané, občanská sdružení a iniciativy tuto aktivitu vítají a jsou schopni v případě konstruktivního přístupu MHMP věcně diskutovat a hledat praktická a realizovatelná řešení. Nyní je na MHMP, aby závěry této diskuze dokázal zpracovat a přeměnit ve skutečnost. “Věřím, že Rada HMP vyjde závěrům této diskuze vstříc, protože MHMP může tímto přístupem pouze získat. Aktivní a živé město, které se utváří ve spolupráci s občany, by mělo být cílem každé samosprávy”, vysvětluje radní Hudeček.

Mohlo by Vás také zajímat

Ilustrační obrázek aktuality

Ikonické stavby tak, jak je neznáte. CAMP vyhlašuje druhý ročník architektonického závodu Archirun 2024

Ilustrační obrázek aktuality

Jak si Praha stojí ve srovnání s jinými evropskými velkoměsty? Skvělá MHD, nárůst aut a dostupná práce

Ilustrační obrázek aktuality

Mariánské náměstí ožívá – výzva k pořádání kulturních aktivit

Všechny články