Přejít na hlavní obsah

Participace jako nástroj tvorby města. Přijďte na diskuzní večer do Knihovny Václava Havla

Zveme vás na diskuzní večer s názvem „Participace jako nástroj tvorby města“, který pořádá IPR Praha ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla. Debata se uskuteční ve čtvrtek 5. 3. 2015 od 19.00 v prostorách Knihovny Václava Havla v Ostrovní 13, Praha 1.

Ilustrační obrázek aktuality

O svých zkušenostech s pozitivními i negativními příklady participačních aktivit budou hovořit: Ing. Petr Návrat, MSc., vedoucí týmu participace v plánování města na Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy a hlavní tvůrce připravovaného pražského manuálu participace; Bc. Radek Vondra, starosta městské části Praha 14 a Renata Chmelová, spoluzakladatelka občanské iniciativy Společně pro desítku a členka zastupitelstva Prahy 10.


Participace

Pojem participace je dnes v kurzu. Základní kámen rétoriky občanských sdružení stále častěji proniká také do slovníku pražských komunální politiků. O přínosnosti zapojení veřejnosti do procesů správy města nahlas nikdo nepochybuje, když se však jedna či druhá strana pokusí některý z participačních procesů zorganizovat, není výjimkou, že výsledky takového pokusu o „součinnost“ zdaleka neodpovídají prvotním dobrým úmyslům. Jednou z příčin takového výsledku může být to, že pod pojmem participace nerozumíme všichni to samé. Spoluúčast, spolupráce, spolurozhodování, veřejná diskuze, zapojování, spojení, komunikace atd. Co to však znamená v případě konkrétních procesů správy města? Existuje univerzální návod na „správnou“ participaci? Jaké formy participace známe a využíváme? Existují procesy v řízení města, ve kterých je naopak participace širší veřejnosti nepřínosná či dokonce škodlivá? Proč participujeme málo, ale hodně to vyžadujeme? Lze do správy města skutečně zapojit všechny jeho obyvatele včetně těch, kteří o to nestojí?

 

Večer je součástí diskuzního cyklu Pražská odysea – budoucnost města jako společný úkol - o budoucnosti Prahy jako úspěšného, bezpečného, zdravého a konkurenceschopného města 21. století.

Událost na Facebooku

Mohlo by Vás také zajímat

Ilustrační obrázek aktuality

125 fascinujících informací o městě, které potřebujete znát. Nakladatelství IPR vydává novou knihu

Ilustrační obrázek aktuality

Praha se stává vlastníkem cenných pozemků u meandrů Botiče v Hostivaři, plánuje velkou revitalizaci celé lokality

Ilustrační obrázek aktuality

Město a investor zveřejnilo pět návrhů pro dostavbu pražského Vítězného náměstí. Vítěze soutěže vybere mezinárodní porota, zapojit se může i veřejnost.

Všechny články