Přejít na hlavní obsah

Dům U Milosrdných – kvalitní architektura či "urbanistické peklo"? 20. 5. 2015

Návrh obytného domu U Milosrdných vzbudil v posledních týdnech velkou - a z velké části kritickou - pozornost. Budova, snadno zapamatovatelná díky motivu "smajlíků" na fasádě, má totiž stát v těsném sousedství Anežského kláštera. Podívejte se na záznam veřejné diskuze, která se konala 13. 5. 2015 v prostorách Anežského kláštera.

Ilustrační obrázek aktuality

Mají pravdu hlasy, které návrh kritizují jako předimenzovaný a arogantní? Byla by budova architekta Zdeňka Fránka ukázkou kvalitní architektury, nebo by naopak reprezentovala jen další nepovedený zásah do historického centra Prahy? A jaké komplikace s sebou nese navrhovat dům pro místo s tak silnou historickou identitou?

Kauza domu U Milosrdných však provokuje i k otázkám obecnějším. Protesty proti novostavbám v centru Prahy se obvykle objeví až ve fázi, kdy má stavba prakticky všechna povolení. Lze tomu systémově předcházet a navazovat dialog mezi veřejností, architekty a investory již v dřívějších fázích procesu? Na jakých platformách by se to mělo dít? Jakým způsobem se má veřejnost na vzniku nové architektury podílet? 

V panelové diskuzi zasedli:
MATĚJ STROPNICKÝ, náměstek primátorky hl. m. Prahy
PETR HLAVÁČEK, ředitel Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy
ZDENĚK FRÁNEK, architekt, autor domu U Milosrdných
FRANCESCO AUGUSTO RAZETTO, investor
RICHARD BIEGEL, historik umění, Klub za starou Prahu

Hosté:
JIŘÍ FAJT, ředitel Národní galerie
JIŘÍ SKALICKÝ ředitel Sekce rozhodování o území a odboru památkové péče, Magistrát hl. m. Prahy

Moderátor:
ADAM GEBRIAN

Mohlo by Vás také zajímat

Ilustrační obrázek aktuality

Novou podobu Florence navrhnou architekti z UNIT, A69 a MARKO&PLACEMAKERS. Vítězný návrh na proměnu pražské čtvrti vzešel z mezinárodní soutěže

Ilustrační obrázek aktuality

Nová tvář Florence. Tři finální návrhy na proměnu pražské čtvrti odhalí výstava v CAMPu

Ilustrační obrázek aktuality

Praha připraví krajinářskou studii Trojmezí. V území mezi Hostivaří a Záběhlicemi se uvažuje o biotopu i komunitní zahradě

Všechny články