Přejít na hlavní obsah

Z Malostranského parkoviště se stává Malostranské náměstí

Stavební práce, které právě na Malostranském náměstí probíhají, jsou již součástí plánované revitalizace celého náměstí. Žlutá žula, kterou vybrali architekti, se položí mezi právě vyměňované tramvajové koleje, aby nedošlo ke dvojí výluce tramvajového provozu. Rekonstrukce tramvajové trati bude trvat do 20. února a je první ochutnávkou výsledné podoby náměstí.

Ilustrační obrázek aktuality

„Náměstí bude v budoucnu dominovat žlutá žula z Dolní Březinky, která bude korespondovat se zdobnými fasádami a dokreslovat barokní pozadí. Je vybrána také pro návaznost na cennou křemencovou dlažbu, která na náměstí bude zachována," prozrazuje Petra Kolínská, náměstkyně primátorky hl. m. Prahy.

Revitalizace Malostranského náměstí proběhne na základě studie Ateliéru Hájek, vítěze urbanisticko-architektonické soutěže. Nejbližším krokem by mělo být vydání územního rozhodnutí na konci února a stavebního povolení na konci května 2018. Poté bude vybrán ve výběrovém řízení dodavatel celé stavby. Termín dokončení prací je vzhledem k plánovaným archeologickým pracím těžko odhadnutelný, předpokládá se rok 2019.  

Jelikož je na území náměstí doloženo osídlení již z 8. a 9. století, začnou se hloubit na horní části náměstí již v březnu dvě archeologické sondy, které tuto skutečnost zdokumentují. Přítomnost archeologů bude poté doprovázet celou stavbu.

První proměnu má však již náměstí za sebou - v červenci 2016 z dolní částí náměstí zmizela auta a stalo se tak prostorem pro odpočinek a konání kulturních akcí. V prostoru navíc přibyly stolky a židle v rámci projektu Pražské židle.

„Chceme vracet život do centra Prahy. Zde se nám podařilo navázat na úspěšnou mezinárodní soutěž. Návrh prošel úpravou na základě opravdu velkého množství připomínek nejen od památkářů, ale i dopravních expertů, policie i Prahy 1. Hledání shody nebylo jednoduché, ale jsme blízko okamžiku, kdy dokumentaci předáme stavebnímu úřadu,” dodává Kolínská.

Cílem Revitalizace je celé náměstí více zpřístupnit pěším obyvatelům a návštěvníkům Prahy. Proto dojde k vymístění parkoviště z horní části náměstí, zúžení jízdních pruhů a rozšíření chodníků. Budou zachovány historicky doložené dlažby, obnovena ruční pumpa, instalována nová kašna, doplněny plynové lampy, které provázejí celou Královskou cestu, budou vysazeny další stromy na horní části náměstí a doplněn nový mobiliář – lavičky, odpadové koše, stojany na kola.

 [[psyoGallery:album_id=63]]

Mohlo by Vás také zajímat

Ilustrační obrázek aktuality

Participace projektu Nový Hlavák je ukončena. Výstupy z ní byly předány k dopracování architektonické studie

Ilustrační obrázek aktuality

V Praze bude podle aktuální prognózy do roku 2050 žít až 1,97 milionu obyvatel. Bude nutný rozvoj veřejné infrastruktury a služeb

Ilustrační obrázek aktuality

Vítězné náměstí bude sloužit jako opravdové náměstí. Nové řešení odklání dopravu mimo jeho střed

Všechny články