Přejít na hlavní obsah

Sjednocení městského mobiliáře pokračuje. Praha má nový design zastávek MHD!

K novému designu městských laviček, odpadkových košů a stojanů na kola se dnes přidává i nový design zastávkového přístřešku a zábradlí. Autory vítězného návrhu jsou prof. MgA. Michal Froněk prof. M.A. Jan NěmečekMgA. Aleš Kachlík a Ing. arch. Martin KlanicaVýsledky tzv. jednacího řízení s uveřejněním, které vyhlásil Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR) v polovině listopadu schválila i Rada hl. m. Prahy. První testovací prototyp bude uveden do provozu v říjnu 2019.

Ilustrační obrázek aktuality

“Chceme moderní metropoli se vším všudy a k tomu neodmyslitelně patří na první pohled tak obyčejné, ale velmi viditelné věci, jako jsou odpadkové koše, lavičky či zastávky MHD. Na údržbu těchto věcí navíc Praha historicky vynakládá nepřiměřené peníze, a i toto hledisko vítěz soutěže dokázal zohlednit. Jsem rád, že se nyní tyto věci řeší skutečně profesionálně,“ říká radní pro oblast správy majetku Jan Chabr.

Zadáním jednacího řízení bylo navrhnout takový přístřešek, který je funkční, kvalitní, reprezentativní a má univerzální a nadčasový design. Porotci hodnotili i snadnou údržbu a odolnost proti vandalismu.

„Zvítězil velice kvalitní návrh, který bude věrně sloužit Pražanům po další desetiletí. Vítězné duo autorů, které získalo prvenství i v designové soutěži na set lavičky, koše a stojanu na kola, dokázalo, že lze skloubit funkčnost a eleganci,“ vysvětluje Ondřej Boháč, ředitel IPR Praha.

 

Jak bude zastávka vypadat?

Vítězný návrh porota ocenila zejména za jeho designovou čistotu, variabilitu, komfort užívání a jednoduchost sériové výroby a celkové údržby. Nové přístřešky tak mají nejen estetický přínos ale i výrazně sníží náklady na provoz a údržbu. Vítězný přístřešek je z práškovaného litého hliníku černo šedivé barvy a kromě jedné bočnice určené k reklamním účelům má všechny ostatní stěny průhledné. Uvnitř zastávky je umístěn orientační panel, který informuje o časech a datu, odjezdech, předpovědi počasí a také nese název zastávky.

Zajímavým prvkem vítězného návrhu je průchozí zadní stěna zastávky. Ta podle autorů umožní snadnější přístup a pohyb uvnitř přístřešku a v jeho okolí. Tento konkrétní typ s průchozí zadní stěnou je jen jedním z celé série různých variant přístřešků, které autoři navrhli.

 

Jaký je další postup?

Autoři vítězného návrhu budou mít nyní čas na dopracování návrhu a vytvoření testovacího prototypu. Testovací prototyp by měl být osazen v říjnu 2019. Po zapracování výsledků z testovacího režimu autoři uzavřou licenční smlouvu na využití díla s pražským magistrátem. Město poté vypíše výběrové řízení na dodavatele.   

Zastávkové přístřešky se začnou obměňovat v roce 2021, kdy městu vyprší smlouva se současným dodavatelem městských přístřešků – JCDecaux. První kusy budou ty patřící JCD – prozatímní odhad je 767 kusů, následně se vymění dosluhující prvky.

 

Oceněné soutěžní návrhy

Vítězný návrh

Autoři: Artěl, spol. s r. o. – prof. MgA. Michal Froněk prof. M.A. Jan Němeček, MgA. Aleš Kachlík, Ing. arch. Martin Klanica

 

  [[psyoGallery:album_id=76]]

Soutěžní panely

Textová část

 

Ostatní soutěžní návrhy (II. fáze)

2. cena. autoři: Studio Herrmann & Coufal

 

Soutěžní panely

Textová část

 

3. cena: autoři: Divan design s.r.o.

 

Soutěžní panely

Textová část

 

4. cena: autor: Bittercraft&Com s.r.o.

 

Soutěžní panel

Textová část

 

5. cena: autor: vin vin studio – Ing. Pavel Stejskal, Ing. Tomáš Paclík, MSc.

 

Soutěžní panel

Textová část

 

6. cena: autor: Ing. arch. Pavla Hradilová a Ing. arch. Nela Lišková

 

Soutěžní panely

Textová část

 

Co je to jednací řízení s uveřejněním?
Jednací řízení umožňuje přímou komunikaci a diskuzi nad předloženým návrhem mezi zadavatelem, hodnotící komisí, přizvanými odborníky a účastníkem řízení, což je pro dosažení kvalitního výsledného řešení technicky komplikovanějších prvků, jako je zastávkový přístřešek a zábradlí, nezbytné.

Mohlo by Vás také zajímat

Ilustrační obrázek aktuality

Ikonické stavby tak, jak je neznáte. CAMP vyhlašuje druhý ročník architektonického závodu Archirun 2024

Ilustrační obrázek aktuality

Jak si Praha stojí ve srovnání s jinými evropskými velkoměsty? Skvělá MHD, nárůst aut a dostupná práce

Ilustrační obrázek aktuality

Mariánské náměstí ožívá – výzva k pořádání kulturních aktivit

Všechny články