Přejít na hlavní obsah

Moje Mariánské

Mariánské náměstí v centru hlavního města je vymezeno čtyřmi institucemi, které mají v Praze velký význam: Clam Gallasův palác, Národní knihovna, Městská knihovna v Praze a Magistrát hlavního města Prahy. Do současné doby však náměstí fungovalo zejména jako parkoviště a jeho původní funkce (reprezentativní, sociální, pobytové...) byly upozaděny. Současný režim užívání náměstí nenaplňuje možnosti prostoru s takto vysokým potenciálem. Je tedy opodstatněné podobu náměstí změnit.

>>> Koncepční studie (112 MB)

Popis projektu

V září 2019 na Den bez aut v rámci Mezinárodního dne mobility započala dočasná změna náměstí jako součást projektu Pražské židle a plácky. Tato proměna s drobnými úpravami potrvá až do celkové stavební revitalizace prostoru. Tento režim navrátil náměstí jeho původní funkci: opět vytvořil klidovou zónu a místo k odpočinku v centru Starého Města.

V říjnu 2020 představilo architektonické studio Xtopix novou podobu Mariánského náměstí. Ta vznikla po participaci s občany, kteří vyjádřili přání, aby se náměstí stalo místem spočinutí i zónou pro pořádání kulturních akcí. Návrh myslí i na úpravu okolních ulic a náměstí Franze Kafky. Náměstí by se mělo začít rekonstruovat v roce 2022. 

Prozatímní režim

21. září 2019 na Den bez aut v rámci Mezinárodního dne mobility započala dočasná změna náměstí, která potrvá až do celkové revitalizace. Tento režim má navrátit náměstí jeho původní funkci, tedy opět vytvořit místo k setkávání a odpočinku. Proto zde přibydou Pražské židle a stolky i zeleň. Právě na ní IPR spolupracoval s krajinářskou architektkou Evou Wagnerovou, která vybrala keře s názvem muchovník, které se do města perfektně hodí. Současně zde jsou na náměstí prezentována umělecká díla, které má na starosti Galerie hl. m. Prahy. Čas od času bude na náměstí probíhat doprovodný program, který má na starosti koordinátorka Kristýna Kočová a postarají se o ní instituce jako je zmíněná Městská knihovna v Praze, Magistrát hl. města Prahy, IPR Praha, Národní knihovna či Galerie hl. města Prahy. 

Nový koordinátor aktivit: Městská knihovna v Praze

Součástí celého projektu bylo předání koordinace kulturních a společenských aktivit náměstí novému správci, Městské knihovně v Praze. Pilíři kulturního programu se díky novému koordinátorovi staly výstavy, prezentace výtvarných uměleckých děl, autorská čtení a festivaly nezávislé kultury pořádané institucemi celoměstského významu. Hlavními organizátory aktivit na náměstí jsou Městská knihovna v Praze, Magistrát hl. m. Prahy, IPR Praha, Národní knihovna a Galerie hl. m. Prahy. Vítáni jsou ale všichni ti, kteří se aktivně věnují rozvoji komunitního života v centru Prahy a pro které je nezabydlený prostor výzvou k vytváření nových, nekomerčních obsahů. Zájemci o pořádání akcí se mohou přihlásit pomocí formuláře: http://bit.ly/akcemarianske

 

Zapojené organizace

IPR Praha

Magistrát hl. m. Prahy

Městská knihovna v Praze

Galerie hl. m. Prahy

Národní knihovna

Koncepční studie

Koncepční studie ke stažení (112 MB)

Architektonické studio Xtopix již představilo novou podobu Mariánského náměstí – vizualizace, jak náměstí bude vypadat, jsou k vidění dole. Návrh náměstí vznikl po participaci s občany, kteří vyjádřili přání, aby se náměstí stalo místem odpočinku i zónou pro pořádání kulturních akcí. Návrh myslí i na úpravu okolních ulic a náměstí Franze Kafky. Mariánské náměstí by se mělo začít rekonstruovat v roce 2022.

Historie

Mariánské náměstí byla původně osada Na Louži s kostelem Panny Marie a dvorcem, která zde byla už asi v pol. 12. století. Pojmenování náměstí podle kostela, i přes různé peripetie, přetrvalo až do našich dnů. Osada Na Louži ležela u frekventované cesty z tržiště Staroměstského náměstí k Vltavě. Změna nastala zejména s výstavbou dominantní budovy celého prostoru, Nové radnice, která byla postavena v letech 1908–1911.

Kontakt

Pro více informací se obraťte na koordinátorku Mariánského náměstí Dagmar Plamperovou.


dagmar.plamperova@mlp.cz
Telefon: +420771126527

 

 

((01))

Mariánské náměstí od knihovny

((02))

Mariánské náměstí

((03))

Náměstí Franze Kafky

((04))

Platnerská

 

Mohlo by Vás také zajímat

Ilustrační obrázek aktuality

Územní studie Letňany-Kbely bude doplněna o námětovou část

Ilustrační obrázek aktuality

Ondřej Boháč: Jak stát chrání veřejný zájem? Za kauzou Kasárna Karlín stojí nemožnost měst o sobě rozhodovat

Ilustrační obrázek aktuality

Kudy k volbám? Poradí naše aplikace

Všechny články