Přejít na hlavní obsah

Veřejnost dostane tři týdny navíc pro vyjádření k budoucnosti Bubnů

K plánům na přeměnu největšího pražského brownfieldu Bubny-Zátory se v současné době může vyjadřovat veřejnost. Proces připomínkování má však stavebním zákonem danou lhůtu jednoho měsíce, kterou vedení hl. m. Prahy považuje za nedostatečnou vzhledem k důležitosti této změny. Termín se proto z iniciativy Petra Hlaváčka podařilo o další měsíc prodloužit.

Ilustrační obrázek aktuality

Na rozvoji Bubnů je vidět, jak nás brzdí stávající stavební zákon. Nejenže jsme zajistili zrychlený a transparentní proces pořizování změny, který ušetřil mnoho let zbytečného čekání, nyní navíc navyšujeme lhůtu pro vyjádření veřejnosti k pořizované změně o celé tři týdny. Chceme být v kontextu současných událostí maximálně vstřícní a dát na participaci lidem potřebný čas. Přidáme tedy navíc i ještě jedno veřejné projednání. Je to vůbec poprvé, kdy se lhůta tímto způsobem prodlužuje,“ říká 1. náměstek primátora Petr Hlaváček, který prodloužení lhůty dohodnul. „Vážíme si toho, že pořizovatel změny na straně státu, tedy odbor územního rozvoje, náš návrh na prodloužení podpořil. Jde o vstřícný krok k občanům,“ dodává.

Kdy začne připomínkování?

Veřejnost má již od 28. 2. možnost se k budoucí podobě území vyjádřit. Původní termín pro připomínkování je nyní prodloužen z 6. 4 až do 28. 4., přičemž 21. 4. proběhne ještě jedno veřejné projednání navíc. Veškeré podrobnosti jsou pak uvedeny na elektronické úřední desce Magistrátu. Pro širokou veřejnost je také připraven informační kontejner, a to hned na dvou lokalitách. Od 21. do 24. 3. se mohou lidé zastavit u zastávky Nádraží Holešovice, od 28. 3. do 31. 3. pak najdou občané kontejner na Strossmayerově náměstí.  Po vypořádání všech připomínek může být změna územního plánu do cca jednoho a půl roku schválená, čímž bude jeden z největších pražských brownfieldů „odemknutý“. Jedná se o první celoměstsky významnou změnu územního plánu v Praze, která se v tak krátkém čase dostala do „cílové rovinky“.

V Praze 7 informace o projednávání změny Bubnů posíláme elektronicky již několik let pravidelně pomocí mobilního rozhlasu třinácti tisícům našich sousedů a v papírové podobě v našem časopise všem domácnostem. Prodloužení lhůty pro připomínky je dalším opatřením, kterým lze zajistit ještě větší zapojení veřejnosti. Vítám, že vedení hl. m. Prahy posunutí termínu u pořizovatele domluvilo,“ říká starosta Prahy 7 Jan Čižinský.

Jde o území pro 25 tisíc obyvatel, považujeme proto za velmi důležité, aby měla veřejnost dostatek času na vyjádření k takto důležité změně ve městě. Je to nadstandardní krok a iniciativa města, které tak reaguje na pochroumaný stavební zákon. Naše představa je taková, že stavební zákon by měl tyto lhůty umožňovat standardně rozhodnutím samosprávy. Je to jedna z věcí, které se snažíme prosadit s ostatními českými městy v iniciativě CityDeal,“ dodává Ondřej Boháč, ředitel Institutu plánování a rozvoje (IPR), který změnu plánu procesuje.

Bubny-Zátory v pražských Holešovicích o rozloze 110 hektarů jsou jedním z největších transformačních území v Praze, které je jen o něco menší než rozloha pražského Starého Města. Hlavní město představilo v prosinci 2020 územní studii, která navrhuje bydlení až pro 25 000 obyvatel, kompletní veřejnou vybavenost či velký centrální park. Součástí lokality bude i nová budova Vltavské filharmonie. V současnosti se projednávaná změna územního plánu dostala do fáze veřejného projednání, díky které by se mohlo do tří let začít stavět.

Mohlo by Vás také zajímat

Ilustrační obrázek aktuality

Ikonické stavby tak, jak je neznáte. CAMP vyhlašuje druhý ročník architektonického závodu Archirun 2024

Ilustrační obrázek aktuality

Jak si Praha stojí ve srovnání s jinými evropskými velkoměsty? Skvělá MHD, nárůst aut a dostupná práce

Ilustrační obrázek aktuality

Mariánské náměstí ožívá – výzva k pořádání kulturních aktivit

Všechny články