Přejít na hlavní obsah

Hezčí a bezpečnější náměstí. Proměna náměstí Jiřího z Poděbrad začne do roku 2023

Jedno z nejvýznamnějších a nejživějších pražských náměstí – Jiřího z Poděbrad – je dlouhodobě v nevyhovujícím stavu. O jeho proměně se mluví již více než dvacet let. Rada hl. města včera odsouhlasila financování projektu, které navrhlo studio MCA atelier, do jehož podoby se zapojila i veřejnost. Proměna by měla začít v roce 2023.

Ilustrační obrázek aktuality

Stávající stav náměstí Jiřího z Poděbrad a jeho architektonická podoba vznikaly postupně nekoncepčními úpravami, které probíhaly od sedmdesátých let a v současnosti nevyhovují jeho vytížení a užívání. Úprava parku nebyla od doby jeho vzniku dokončena v jednotném konceptu a veškeré úpravy podobu náměstí ještě více roztříštily.

„Náměstí Jiřího z Poděbrad je veřejným prostorem celoměstského významu, který navíc bezprostředně navazuje na Vinohradskou ulici, což je jedna z nejdůležitějších městských tříd. Jiřího z Poděbrad má tak velký kulturní význam a lidé zde tráví mnoho času, kvůli současnému stavu však nemůže být plně využíváno. I proto jsme se na základě mnoha jednání rozhodli, že jeho obnova bude financována z rozpočtu hlavního města,“ komentuje proměnu náměstí Petr Hlaváček, I. náměstek primátora.

Náměstí Jiřího z Poděbrad se tak po letech konečně dočká nové podoby. Přibydou zde nové stromy, zeleň, závlahový systém, který pracuje s dešťovou vodou, a bude obnovena i funkčnost fontány. Cílem proměny náměstí je vytvořit důstojný předprostor kostela Nejsvětějšího srdce Páně, ale také zlepšit průchodnost skrze náměstí i bezpečnost obyvatel. Před kostelem vznikne menší „náměstí“, které poslouží pro veřejné akce.

„Dlážděnou plochu před kostelem budou lemovat podélné aleje platanů. Součástí návrhu je také zlepšení způsobu zavlažování a zkvalitnění zelených ploch včetně vybudování retenční nádrže. Vše pak bude respektovat městské standardy jak pro hospodaření s dešťovou vodou, tak pro stromořadí. Obnova řeší celé náměstí komplexně včetně technické infrastruktury i mobiliáře,“ dodává Ondřej Boháč, ředitel Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR).

 

 

„Hlavním lákadlem pro obyvatele jsou i tradiční trhy, se kterými se samozřejmě počítá. Ty se přesunou dále od základní školy. Dále se počítá i s obnovou dětského hřiště, které se rozšíří a bude mít nové herní prvky a vodní atrakce. Náměstí také doplní bezbariérový vstup do metra, který se již staví,“ říká Jiří Ptáček, starosta Prahy 3.

Do celého návrhu se zapojila i veřejnost, která se k jeho podobě mohla vyjádřit přímo na místě v participačním kontejneru, který vznikl ve spolupráci Městské části Prahy 3 a IPR.

Vzhledem ke skutečnosti, že se jedná o projekt celoměstského významu, městská část se spolu s hlavním městem dohodla, že rekonstrukce náměstí bude realizovaná z rozpočtu hl. m. Prahy.

Mohlo by Vás také zajímat

Ilustrační obrázek aktuality

Participace projektu Nový Hlavák je ukončena. Výstupy z ní byly předány k dopracování architektonické studie

Ilustrační obrázek aktuality

V Praze bude podle aktuální prognózy do roku 2050 žít až 1,97 milionu obyvatel. Bude nutný rozvoj veřejné infrastruktury a služeb

Ilustrační obrázek aktuality

Vítězné náměstí bude sloužit jako opravdové náměstí. Nové řešení odklání dopravu mimo jeho střed

Všechny články