Přejít na hlavní obsah

IPR přiblížil práci urbanisty pomocí storytellingu. Za svůj počin získal mezinárodní ocenění

Institut plánování a rozvoje (IPR) získal v mezinárodní soutěži 2022 ArcGIS StoryMaps Competition dvě ocenění za svou novou webovou aplikaci Praha rozmanitá. Aplikace se skrze příběh a interaktivní vizuál snaží veřejnosti přiblížit zdánlivě složité téma městských struktur. Lidé se tak mohou v aplikaci dozvědět, co to městská struktura vůbec znamená, kolik jich v Praze nalezneme, jak je hlavní město rozmanité z pohledu urbanismu či jak rozdílně vnímá rozmanitost Prahy chodec, cyklista či řidič.

Ilustrační obrázek aktuality

Každé město je složené z mnoha typů zástavby. Tedy toho, jaké budovy se v daném místě nachází, jak jsou vysoké a veliké, jak vypadají, jak jsou uspořádány či jak široké jsou zde ulice. Podoba každé městské sktruktury odpovídá i období, účelu a společenské situaci v jejichž kontextu vznikaly. A rozmanitost struktur dělá Prahu tím, čím je dnes, tedy městem vrstevnatým a kulturně bohatým. 

IPR pražské městské struktury přibližuje v aplikaci Praha rozmanitá. Ta se nyní stala celosvětovým vítězem v mezinárodní soutěži 2022 ArcGIS StoryMaps Competition, a to dokonce ve dvou kategoriích – v základní kategorii PLANNING AND INFRASTRUCTURE a také ve speciální skupině MOST EFFECTIVE VISUAL LANGUAGE. 

Mám obrovskou radost! Letos je to již podruhé, co jsme byli oceněni na poli dat a geografie, a to rovnou od organizace ESRI – celosvětového lídra v oblasti softwaru pro geografické informační systémy a mapování. Je pro nás neskutečná pocta, že se můžeme svou prací srovnávat s mezinárodní elitou na poli dat a geografie,“ komentuje Ondřej Boháč, ředitel IPR Praha. 

Oceněná aplikace se snaží téma pražské rozmanitosti přiblížit skrze tzv. storymapu neboli „mapu s příběhem“.  ArcGIS StoryMaps je nástroj společnosti Esri, který nabízí možnost poutavě vysvětlovat složitá témata díky kombinaci textů, map a různých multimédií. 

Díky Storymapě se podařilo rozpohybovat jinak statickou Analýzu měřitelné strukturální charakteristiky zástavby z Portálu Územně analytických podkladů. Uživatel aplikace Praha rozmanitá se tak interaktivně dozví, co jsou městské struktury, co všechno zachycují, jak je ovlivnila historie a proměny přístupu k městu či jak je vnímaná rozmanitost města z pohledu člověka, který se daným městem pohybuje. 

Bez hlubšího pochopení, jak dnes Praha vypadá a funguje, nemůžeme dobře plánovat její budoucnost. Proto IPR sbírá a shromažďuje data, díky nimž u nás vznikají strategie, podklady, analýzy či studie. Zároveň se snažíme nashromážděná data nevyužívat pouze pro své potřeby, ale předáváme je dál moderními cestami. Třeba prostřednictvím digitálních technologií a storytellingu. Jedním z příkladů je právě aplikace Praha rozmanitá nebo v CAMPu aktuálně probíhající výstava Prague Dreams datového umělce Refika Anadola,“ doplňuje Boháč.

Aplikace Praha rozmanitá je přístupná na této adrese: 

uap.iprpraha.cz/storymap/praha-rozmanita (CZ)

uap.iprpraha.cz/storymap/diverse-prague (EN)

Mohlo by Vás také zajímat

Ilustrační obrázek aktuality

Ikonické stavby tak, jak je neznáte. CAMP vyhlašuje druhý ročník architektonického závodu Archirun 2024

Ilustrační obrázek aktuality

Jak si Praha stojí ve srovnání s jinými evropskými velkoměsty? Skvělá MHD, nárůst aut a dostupná práce

Ilustrační obrázek aktuality

Mariánské náměstí ožívá – výzva k pořádání kulturních aktivit

Všechny články