Přejít na hlavní obsah

Pražský hrad upraví vstupy do areálu. Vyhlašuje soutěž na novou podobu kontrolních stanovišť

Pražský hrad hledá designéry a architekty, kteří navrhnou nová kontrolní stanoviště u vstupů do areálu. Na soutěži o návrh spolupracuje Správa Pražského hradu s Institutem plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR). Vítězný návrh by měla odborná porota vybrat na začátku léta. Nová stanoviště budou estetičtější a přívětivější jak pro návštěvníky, tak pro jejich obsluhu. 

 

Ilustrační obrázek aktuality

Branami Hradu prochází ročně miliony návštěvníků, ale i významní státníci. Chceme, aby kontrolní stanoviště odpovídala významu místa. Současné přístřešky se stavěly narychlo v roce 2016, dřevo degraduje a chybí jim funkčnost – například stínění. Nové konstrukce by měly být subtilní, estetické, mobilní a přívětivější nejen pro příslušníky policie, kteří na místě tráví dlouhé hodiny, ale hlavně pro návštěvníky. Chceme, aby celý areál působil důstojně a dostával péči, jakou si zaslouží,“ vysvětluje důvody vyhlášení soutěže Pavel Vyhnánek, ředitel Správy Pražského hradu.

Soutěž o podobu nových přístřešků je za posledních téměř 30 let první architektonicko-designérskou soutěží, kterou Správa Pražského hradu vyhlašuje. Příští rok budou následovat další dvě – na plánovanou obnovu historických Chotkových sadů a nové vnější osvětlení Hradu. Soutěž získala regulérnost podle soutěžního řádu České komory architektů. 

Na designérské soutěži spolupracuje SPH s IPR, a to i proto, že stanoviště se nacházejí na rozhraní hradního areálu a hlavního města. „Velmi pozitivně vnímáme snahu Pražského hradu o zvýšení komfortu návštěvníků při vstupu do areálu. Odbornou část poroty se podařilo sestavit ze špiček v oboru. Už z projeveného zájmu odborné poroty je jasné, že toto téma bylo dlouhodobě opomíjené, byť je pro vnímání Hradu zásadní. S kultivací kontrolních stanovišť souvisí i úprava navazujících veřejných prostranství, na kterých budeme se SPH rádi spolupracovat. To vše přispěje k opětovnému začlenění areálu na mentální mapu města nejen turistů, ale i obyvatel Prahy, kteří tudy prochází,“ říká ředitel IPR Ondřej Boháč. 

Návrhy bude hodnotit porota, v níž zasednou také nezávislí čeští odborníci. Je mezi nimi například designér Jerry Koza, architektka Markéta Zdebská, designér Jiří Pelcl nebo specialista na konstrukce Jiří Kolísko z ČVUT. „Oceňuji odvahu a odpovědnost Správy Pražského hradu pustit se do nepopulárního tématu kontroly. Výsledek vznikne na základě otevřené soutěže, což je dobrý příklad pro další veřejné instituce. Za celou porotu se těším nejen na skvělá řešení, která budeme v rámci užší soutěže o návrh posuzovat v kruhu zkušených odborníků, ale hlavně na realizaci, která zkultivuje veřejný prostor v rámci jednoho z nejdůležitějších míst v naší zemi,“ komentuje spolupráci předsedkyně poroty Markéta Zdebská. 

Vstupy na Hrad se začnou postupně měnit už příští rok na jaře. Mohutné, žluté armádní ježky, které aktuálně brání vjezdu automobilů, nahradí vysouvací sloupky. Instalovat se budou nejprve u Prašného mostu, následovat bude ulice Na Opyši, kde se počítá i s archeologickým průzkumem. 

Upravené vstupy do areálu jsou dalším krokem k tomu, jak udělat pro návštěvníky Hradu pobyt příjemnější. Už vloni byly zrušené bezpečnostní kontroly v zahradách a od letošního roku jsou zdarma toalety. Na Hradě v budoucnu přibudou také nové lavičky a klidová zóna pro rodiny s dětmi. 

Více informací

Mohlo by Vás také zajímat

Ilustrační obrázek aktuality

Jak se bydlí lidem v Praze? IPR Praha vydává novou reportážní knihu o bydlení

Ilustrační obrázek aktuality

Štvanická lávka získala ocenění Víta Brandy za unikátní design i rychlejší a bezpečnější cestování

Ilustrační obrázek aktuality

Urbanistická studie představuje Hutě jako klidnou rezidenční čtvrť pro 13 000 lidí

Všechny články