Přejít na hlavní obsah

Pražský mobiliář doplní nový odolný typ městských laviček. Začne se na Praze 6

Praha, 16. února 2024 – Praha 6 bude první městskou částí, kde se pilotně otestuje nová součást pražského mobiliáře. Desítky kusů nových pražských odolných laviček najdou své uplatnění v místech, kde se počítá s velkou uživatelskou zátěží, a to i různými netypickými způsoby užívání, a kde se přitom nepočítá s nadstandardní údržbou. Pořizovací cena jednoho kusu lavičky bude v závislosti na počtu objednaných kusů okolo 8000 Kčplus DPH.

Ilustrační obrázek aktuality

Pražská odolná lavička doplňuje škálu prvků, ke kterým hlavní město vlastní licenci k designu. Vlastnictví licence umožňuje otevřeně soutěžit jak celé kusy či série, tak třeba i jen některé náhradní díly (podle potřeby) otevřeným způsobem s kritériem ceny, a obdržet kompatibilní výrobek jak dnes, tak v příštích desítkách let.

Nová odolná lavička je, na rozdíl od známé Pražské lavičky ze sady (OlgojChorchoj), součástí odolné designové rodiny mobiliáře (ODO), jak s ní pracuje Katalog doporučených prvků veřejných prostranství hl. města Prahy, který právě prostřednictvím různých rodin dokáže přizpůsobit doporučení různých prvků veřejných prostranství (povrchy, detailování a mobiliář) na různá prostředí, která ve městě jsou.

Katalog doporučených prvků, a nová odolná lavička do náročných prostředí jako jeho součást, je dalším z kroků na cestě ke kultivaci prostředí města. Prvním zásadním krokem na této cestě byla soutěž na základní sadu mobiliáře v roce 2017 a později na zastávkové přístřešky.

V Praze se v roce 2016 jenom v centru nacházelo 72 typů košů a bezpočet typů laviček, často jako pouhých nosičů reklamy. Pro kultivaci tohoto stavu byla vypsána soutěž na základní sadu mobiliáře, následovaly přístřešky a označníky, pracuje se na informačním systému, nedávno jsme představovali kanalizační mříže, teď přibyla odolná lavička a určitě nekončíme, domácích úkolů máme stále dost. Cílem je zajistit co nejúplnější výchozí škálu prvků, která nabídne kvalitní prvky pro všechna pražská prostředí, na okraji i v centru, v průmyslové zóně i na náměstí, a zajistí jejich kompatibilitu a dostupnost a stejné náhradní díly třeba i za dvacet let nezávisle na vůli trhu, což je věc nejen estetická, ale především ekonomická“ zdůraznil Petr Hlaváček, náměstek primátora pro rozvoj.

Více informací o pražském mobiliáři, jednotlivých designových rodinách i způsobech, jak umisťují a čím se vzájemně doplňují, naleznete na stránkách IPR Praha, kde rovněž naleznete ke stažení i příslušné dokumenty.

Mohlo by Vás také zajímat

Ilustrační obrázek aktuality

Ikonické stavby tak, jak je neznáte. CAMP vyhlašuje druhý ročník architektonického závodu Archirun 2024

Ilustrační obrázek aktuality

Jak si Praha stojí ve srovnání s jinými evropskými velkoměsty? Skvělá MHD, nárůst aut a dostupná práce

Ilustrační obrázek aktuality

Mariánské náměstí ožívá – výzva k pořádání kulturních aktivit

Všechny články