Přejít na hlavní obsah

Otázka č. 2 - Kapacita parkování (§32 + příloha č.2)

Máme záměr na výstavbu souboru staveb rodinných domů. Jak máme počítat potřebu parkovacích stání, zda dohromady a kromě samotného výpočtu nevíme, jak vypočtená stání v území rozmístit. Zda jeden dům může mít pouze jedno či dokonce žádné parkovací stání a druhý dům bude mít na svém pozemku i za ten první dům třeba dohromady pět stání?

Vzhledem k tomu, že se bude jednat o RD o výměře cca 110m2 čisté podlažní plochy, z nichž velká část budou řadové RD, zdá se nám požadavek na 3 stání u RD nesmyslný. Nevím, jak bychom k řadovce, která má standardně rozměr pozemku před domem cca 6x6m dostali 3stání.


Parkovací stání se počítají z metrů čtverečních podlahové plochy. V příloze č. 2 je u bydlení uvedena hodnota 85 m2 pro bydlení, zároveň však max. 2 na jednotku (viz. odkaz u čísla). V  případě RD je to stejné jako v OTPP (vyhl. 26/1999 Sb. HMP v platném znění), tj.také musela být 2 stání navíc s tím, že povinně jedno v  garáži.

Pokud se řeší komplex řadových domů jedním územním rozhodnutím, lze uplatnit ustanovení pro jednotně řešený celek (viz. § 2 písm. r)) a  přiměřeně umístit stání do uličního prostranství. Jsou tím myšleny ty případy, kdy součástí souboru mohou být vyhrazená místa v různých zálivech u vozovky (viz. § 33 odst. 3). Pro rozmístění lze také stejně jako dříve využít možnost docházky.

Mohlo by Vás také zajímat

Ilustrační obrázek aktuality

IPR přiblížil práci urbanisty pomocí storytellingu. Za svůj počin získal mezinárodní ocenění

Ilustrační obrázek aktuality

Tři čtvrtiny Pražanů vnímají klimatickou změnu jako hrozbu. IPR zjišťoval, jak jsou lidé spokojeni se životem v Praze

Ilustrační obrázek aktuality

Do první fáze krajinářsko-urbanistické soutěže na Příměstský park Soutok postupují týmy z Evropy, Asie i Ameriky

Všechny články