Přejít na hlavní obsah
Chceme vytvářet čtvrti jako Vinohrady nebo Dejvice, nikoli pouze sídliště.

Jak se má v Praze stavět? Do roku 2016 platila v Česku stejná vyhláška pro všechny obce. Zdejší města a obce jsou přitom odlišné a mají různé potřeby při výstavbě. Proto vznikly Pražské stavební předpisy, které po desetiletích opět povolují Praze stavět blokovou zástavbu, kterou známe z Dejvic nebo Holešovic. Do té doby to totiž nešlo.

Máte dotaz nebo zájem o Pražské stavební předpisy?

Pražské stavební předpisy si můžete koupit v knižní podobě v CAMPu nebo PageFive, případně je možné dokument stáhnout na odkazu níže. V případě jakýchkoli dotazů k dokumentu nebo zájmu o placený seminář pro odbornou veřejnost se prosím obracejte na kolegy a kolegyně z magistrátního oddělení stavebního řádu.

Pražské stavební předpisy s aktualizovaným odůvodněním (2018) - PDF (30,6 MB)

Často kladené dotazy

Stále v tom nemáte jasno? Je pochopitelné, že se s novou vyhláškou objevilo množství dotazů. Pokud nějaký máte i vy, koukněte na shrnutí těch nejčastějších otázek a odpovědí:

FAQ

Dokumenty ke stažení

pdf (30,63 MB) Pražské stavební předpisy s aktualizovaným odůvodněním (2018)
dwg (48,1 kB) Diagram odstupový úhel block -metry.dwg

Vektorový blok ve formátu dwg pro vložení do výkresu – pro výkres v metrech

dwg (55,03 kB) Diagram - odstupový úhel block mm.dwg

Vektorový blok ve formátu dwg pro vložení do výkresu – pro výkres v milimetrech

pdf (160,93 kB) Diagram odstupový uhel - A4-tisk
Diagram odstupového úhlu pro ověření odstupu od okolních budov dle bodu 2 přílohy č. 1, respektive § 28 odst. 1 PSP
V souvislosti s původním zněním Pražských stavebních předpisů byly zveřejněny následující prostorové informace s vazbou na některá ustanovení PSP:

Zóny města - parkovací stání – vymezení dle přílohy č. 3 k §32 Kapacity parkování – Mapa zón města pro účely stanovení počtu parkovacích stání. Ke stažení v plném rozlišení zde.

Dalším souborem jsou údaje, které vytvářejí informační podporu pro územní rozhodování zejména stavebním úřadům, ale i dalším subjektům participujícím na územním rozvoji hl. m. Prahy. Tato data byla zpracována v rámci přípravy Územně analytických podkladů 2014.

Výšky obvodových linií staveb - údaje o výškách linií tvořících obvod objektů (viditelné od měřítka 1:10 000)
 

Materiály, které sloužily jako podklad při přípravě Pražských stavebních předpisů

V rámci příprav Pražských stavebních předpisů IPR Praha provedl detailní analýzu dosavadního předpisu, stejně jako rešerše stavebních předpisů ve vyspělých státech západní Evropy. Tyto analýzy jsou k dispozici zde.