Přejít na hlavní obsah

16 institucí podepsalo memorandum o spolupráci na kulturním rozvoji řeky Vltavy

Vedení hlavního města si uvědomuje, jak důležitou roli hraje řeka v životě obyvatel, a proto podpořilo vznik dvou nových projektů. Jsou jimi Koordinační platforma Řeka, která je určena odborníkům, a Komunikační systém říční krajiny pro veřejnost. Spolupráci na kulturním rozvoji řeky posvětilo 16 institucí memorandem o spolupráci.

Ilustrační obrázek aktuality

„Řeka Vltava byla prvním architektem Prahy. A je skvělé, že díky novým komunikačním platformám může najít shodu většina aktérů, kteří na Vltavě působí. Koordinace činností na Vltavě je zásadní, jak se ukázalo i při letošních povodních, které Praha skvěle zvládla. “ uvedl  Petr Hlaváček, náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast územního a strategického rozvoje.

Řeka představuje důležitý zdroj energie a dopravy, ale také nás spojuje s historií, jež vede až k počátkům civilizace, dotváří naši národní identitu, je kulisou skutečných i uměleckých příběhů, a nakonec nám dobře slouží jako nejlevnější klimatizace, posilovna či terapie.

“Že téměř každé město leží na řece není náhoda. Vltava metropoli ovlivňuje a obohacuje v mnoha aspektech, a proto koordinační platformu vítám. Jednotlivosti zasadí do širšího kontextu a pomůže lépe kloubit jednotlivé a mnohdy i protichůdné záměry různých aktérů. Co znamená řeka pro Prahu přiblíží i festival Poznej Vltavu, které musela být kvůli povodním přesunuta na září příštího roku.  Od Podolí až po Bubeneč chceme nabídnout prohlídky netradičních prostor, umělecké intervence, workshopy a program pro děti na náplavkách,” říká Jana Komrsková náměstkyně primátora pro životní prostředí.

 

Komunikační systém říční krajiny v Praze
Jedním z hlavních cílů propojení všech institucí, firem a občanských uskupení, které na Vltavě hospodaří, je společně usilovat o zpřístupnění a zatraktivnění řeky obyvatelům i návštěvníkům Prahy tak, aby měli zájem ji poznávat, lépe jí rozumět a rozvíjet trvale udržitelným způsobem.

Tato iniciativa dostala název Komunikační systém říční krajiny v Praze a její součástí se měl už letos v září stát multižánrový festival Poznej Vltavu, největší svého druhu v Evropě. Kvůli povodním a bezpečnostní situaci v Praze však bylo jeho konání o rok odloženo. 

Společným cílem zapojených institucí je organizovat nejen výše zmíněný festival, ale pořádat a propagovat celoroční vzdělávací aktivity kolem řeky, společně vytvářet a publikovat zajímavosti a edukační materiály o řece. Vytvářet nové spolupráce na řece, jako se podařilo v roce 2024 např. umístěním výstavy Město a řeka v Kobce 17, spravované TCP (foto ZDE). Vytvoření atraktivních pracovních listů pro děti s názvem od Zámku k řece a od řeky k zámku ve spolupráci GHMP (Trojský zámek) a IPR Praha (k vidění ZDE). Pilotní festival Muzejní plácek u Novomlýnské vodárenské věže ve spolupráci (Pražských služeb, Prague City Tourism, Poštovního Muzea, Kreativní Prahy a IPR Praha) a dalších společných projektů (více info ZDE).

Tento zájem o kulturní rozvoj okolí řeky a její snahu do dalších let deklaruje Memorandem o spolupráci na Komunikačním systému říční krajiny v Praze do kterého svými podpisy společně s hl. m. Prahou a jeho organizacemi připojilo celkem 16 klíčových vodohospodářských, vzdělávacích a kulturních institucí.

Seznam signatářů:

hlavní město Praha

Povodí Vltavy, státní podnik

Galerie hlavního města Prahy

Pražská vodohospodářská společnost a. s.

Pražské vodovody a kanalizace, a. s.

Prague City Tourism a. s.

Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy

Kreativní Praha, Z. Ú.

Muzeum hlavního města Prahy

Národní divadlo

TRADE CENTRE PRAHA a. s.

Fakulta informatiky a statistiky. Vysoká škola ekonomická v Praze

Česká filharmonie

Regionální organizátor pražské integrované dopravy (ROPID)

Národní galerie v Praze

Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky

 

Festival Poznej Vltavu se posouvá na září 2025
Ukázat řeku v co nejvíce podobách a souvislostech – od její důležité role v infrastruktuře přes environmentální aspekty, kdy plní funkci přírodní laboratoře, až po její vliv na oblast kultury, turismu nebo sportu, to je záměrem pořadatelů festivalu Poznej Vltavu. Od Podolí do Bubenče budou 28. 9. 2025 probíhat prohlídky běžných i netradičních prostor, umělecké intervence, workshopy a speciální program pro děti na náplavkách  Festival organizuje městská organizace Kreativní Praha ve spolupráci s Odborem ochrany prostředí MHMP. Odborným garantem je IPR Praha. Aktivity pro návštěvníky jsou až na výjimky zdarma.

Koordinační platforma Řeka
Říční ekosystém je unikátní a složitý, spravují jej desítky institucí, vedle nich ještě soukromí investoři a občanští zástupci vodních aktivit. Sledují rozdílné, někdy protichůdné cíle a investiční záměry. Koordinační platforma Řeka umožní jejich pravidelnou komunikaci a vzájemnou koordinaci projektů. Vedení města očekává, že při pravidelných schůzkách se aktéři lépe poznají a zlepší se jejich informovanost. Všem se také dostane možnosti připomínkovat projekty už v počátečních fázích, čímž se urychlí projednávací a realizační proces. 

„Jsem rád, že jsme se dohodli s celou řadou aktérů, kteří působí na Vltavě či v jejím okolí, že mezi námi bude probíhat mnohem aktivnější komunikace a koordinace jednotlivých projektů než v minulosti, abychom posílili celistvost přístupu k řece,“ uvedl Adam Zábranský, radní  pro oblast majetku, transparentnosti a legislativy.

Schéma Komunikační systém a Koordinační platforma ZDE

Mohlo by Vás také zajímat

Ilustrační obrázek aktuality

Architekti z celého světa se zapojí do soutěže na čtyři městské bloky, které na Florenci „schovají“ magistrálu.

Ilustrační obrázek aktuality

Praha má plán pro ochranu a rozvoj svého centra. Radní odsouhlasili důležitou územní studii

Ilustrační obrázek aktuality

Jak bude vypadat Praha zítra? Nová aplikace představuje stovky projektů, které promění Prahu

Všechny články