Přejít na hlavní obsah
Chceme pomoci radnicím a všem, kteří se věnují participaci, aby se v participativním plánování neztratili. BaseCamp vám pomůže se v městské participaci zorientovat, naučit se nové dovednosti a najít inspiraci pro vaše projekty.

BaseCamp je naše online tréninkové místo, kde sdílíme výukové materiály a dobrou praxi, která se osvědčila u nás nebo v zahraničí. Najdete zde například školení základních dovedností, které se budou hodit každému participátorovi, nebo náš nový Manuál pro koordinátory participativního plánování, kde vysvětlujeme, jak postupovat při participaci v městských projektech krok za krokem. 

V případě obecných dotazů k tématu participace a nabídky spolupráce nás kontaktujte na participace@ipr.praha.eu.
 

Školení

Ilustrační obrázek aktuality

Design participativních procesů
Ilustrační obrázek aktuality

E-participace / Civic tech
Ilustrační obrázek aktuality

evaluace
Ilustrační obrázek aktuality

Facilitace
Ilustrační obrázek aktuality

Mapování klíčových aktérů
Ilustrační obrázek aktuality

Metodika: Krajina a umění
Ilustrační obrázek aktuality

Participativní metody
Ilustrační obrázek aktuality

Projektové řízení pro participativní plánování
Ilustrační obrázek aktuality

Veřejné zakázky

Manuál pro koordinátory participativního plánování

Nás nejnovější manuál, který shrnuje postup v participativních projektech krok za krokem. Manuál je rozdělen na 11 konkrétních aktivit, které vás provedou od mapování klíčových aktérů až po tvorbu akčního plánu pro následnou realizaci. U každého kroku najdete i konkrétní příklady dokumentů a podkladů, které používáme v našich projektech.  

Manuál najdete zde

Parti.Hackathon

IPR Praha ve spolupráci s Participation Factory uspořádal první česko-slovenský participační hackathon. Na dvoudenní akci soutěžily týmy úředníků z Česka a Slovenska se zájmem o městskou participaci o to, kdo navrhne nejlepší participativní řešení pro reálnou výzvu.

Jak to probíhá?

Případové studie z ČR

Každé město a městská část mají svá specifika a stejně tak i jednotlivé projekty, od revitalizace veřejných prostor až po strategické plánování, vyžadují jiný participativní přístup. V této sekci sdílíme případové studie z pražských městských částí pro inspiraci. 

Rozcestník případových studií

Zahraniční případové studie

Inspirujte se příklady participativních projektů z jiných Evropských měst. V této sekci najdete případové studie participativního plánování strategií, investičních projektů, revitalizací veřejných prostranství, participativních rozpočtů a další.

Rozcestník případových studií

Manuál participace

Manuál participace je náš první, obsáhlý průvodce tématem participace. Vysvětluje, v čem je participativní plánování přínosné, jaké jsou jeho principy a limity. Na šesti reálných scénářích ukazuje, kdy a jak použít různé metody participace a jak je šikovně zkombinovat. Tento manuál jde dál než běžné příručky – kromě samotných metod klade důraz na to, jak celý proces sladit s platnou legislativou a standardními postupy ve stavebnictví a urbanismu.

Manuál participace - PDF (12,7 MB)

Slovník pojmů

Přehled nejpoužívanějších pojmů souvisejících s participativním plánováním. Najdete zde definice termínů, vysvětlení participativních metod a osoby, organizace a knihy týkající se tématu participace v rozvoji měst.

Slovník pojmů

Občanská shromáždění

Občanská shromáždění jsou formou deliberativní demokracie, kdy občané a občanky vytváří informovaná doporučení pro orgány veřejné správy a umožňují tak zapojení veřejnosti do rozhodování. Využívají se často u řešení témat, která zamrzla na mrtvém bodě a je pro ně těžké získat jednotnou politickou a veřejnou podporu. 

Více o Občanských shromážděních
Učební pomůcka

Participační hra Proluka

Rolová participační hra, kterou si můžete zahrát i na úřadech nebo v developerské kanceláři! Hlavním cílem je vyzkoušet si, jak náročné může být dojít ke shodě v rámci skupiny lidí s odlišnými názory a zkušenostmi.

Metodický list s pravidly hry (PDF)herní kartičky (PDF)

Jsme tu pro vás

Nabízíme Vám podporu při nastavení procesu zapojení občanů do vašich projektů, ať už se týkají územního a strategického plánování nebo tvorby veřejných prostranství. Dokážeme poskytnout podporu v těchto oblastech:

  • Posouzení přínosu zapojení veřejnosti do projektu
  • Definování cílů participace
  • Pomoc s analýzou klíčových aktérů
  • Vyhodnocení kontextu
  • Výběr vhodné participační metody
  • Příprava participace
  • Metoda zpracování výstupů a jejich další použití
Kontaktujte nás na participace@ipr.praha.eu

Konkrétní dotazy k aktuálním projektům směřujte na zaměstnankyně a zaměstnance Kanceláře participace:

kancelář participace