Přejít na hlavní obsah
Konzultace návrhu je druhou fází samotné participace, kdy představíte pracovní verzi (návrh) projektu (nebo několik variant) veřejnosti a klíčovým aktérům. Vaším cílem je získat zpětnou vazbu, porozumět jejich názorům a pokusit se odhalit případné mezery nebo nedostatky v návrhu. Zpětná vazba od široké veřejnosti slouží jako kontrola, zda zpracovatel návrhu, zadavatel (investor) nebo samospráva pochopili a zapracovali původní podněty obyvatel z analýzy potřeb.

8.1 Popis a cíl:

Podobně jako v první fázi participace (Krok 6) je důležité vybrat vhodnou kombinaci participačních metod, aby se lidé mohli aktivně zapojit, ale také dobře pochopili projekt. Je to skvělá příležitost objasnit detaily, zodpovědět otázky a rozptýlit případné obavy. 

Výběr participativních metod:

8.2 Odpovědné osoby: 

  • Koordinátor/ka participace / Specialst(k)a participativního plánování
  • Zadavatel (investor, MHMP nebo samospráva)
  • Zpracovatel návrhu
  • Případně dodavatel participace

8.3 S kým konzultovat (dle potřeby):

  • IPR (příslušná kancelář/sekce) – revize jednotlivých návrhů
  • Kancelář starosty/ky MČ
  • Kancelář participace IPR – podpora při plánování jednotlivých aktivit

8.4 Aktivity k úspěchu:

Postup konzultace návrhu se může lišit podle zvolených metod a cílových skupin, se kterými budete participovat (např. kulatý stůl pro klíčové aktéry, a participační kontejner a vycházka pro veřejnost). Nicméně existuje několik základních aktivit, které jsou společné pro všechny projekty:

A. Výběr vhodných metod participace

Vhodné metody vyberte podle cílových skupin, se kterými budete návrh projektu konzultovat. Pomoci vám může následující maticeManuál participace.

B.  Zajištění dodavatele (dle potřeby)

Pokud ve vašem týmu chybí potřebné kapacity nebo expertíza, je vhodné oslovit externího dodavatele. Doporučujeme při výběru klást důraz nejen na cenu, ale i na kvalitu zpracování a zkušenosti dodavatele.

C. Konzultace s klíčovými aktéry

Zašlete návrh klíčovým aktérům k připomínkování. Je dobré jejich připomínky zapracovat ještě předtím, než začnete konzultovat s veřejností, protože určují limity participace, kterým potřebujete zapojení veřejnosti přizpůsobit. 

D.  Konzultace s veřejností

Po zapracování připomínek od klíčových aktérů konzultujte návrh s veřejností pomocí vybraných participačních metod. Ideální je, aby se těchto setkání zúčastnil i zpracovatel, který návrh představí a bude k dispozici pro odborné dotazy.

E. Finální výstup

Vytvořte zprávu z druhé fáze participace shrnující, jak celý proces probíhal, jaké byly reakce účastníků a jak byly zaznamenány jejich podněty a připomínky.

8.5 Výstupy:

Výstupy se mohou lišit podle typu projektu. Doporučené:

Výstup 8: Zpráva z druhé fáze participace popisující proces konzultace, připomínky a reakce obyvatel (příklad)

8.6 Časové rozvržení (orientační):

4 - 8 týdnů.

8.7 Dejte si pozor:

Konzultace návrhu s veřejností musí proběhnout s dostatečným předstihem před termínem schvalování finální podoby projektu zadavatelem či samosprávou, aby byl dostatek času na zapracování připomínek. Všechny připomínky je třeba zvážit, nehledě na to, jak jsou formulovány, a zda přicházejí od odborníků či běžných občanů.

Už na začátku si se zpracovatelem (a případně dodavatelem participace) nastavte systém dokumentování připomínek. Nejlepší je kombinace dokumentace na místě (fotografie, audiozáznamy, dotazníky apod.) a následné zaznamenání do přehledné podoby (tabulka, zápis z jednání, kvalitativní vyhodnocení apod.).

Při prezentaci návrhu veřejnosti i aktérům je třeba jasně a srozumitelně vysvětlit celý návrh a připravit si odpovědi na oblíbené otázky ohledně parkování, dopravy, zeleně a dalších častých témat. Zároveň je dobré znát návaznosti na další projekty v okolí, které se plánují nebo realizují. Zpracovatel návrhu by měl být osobně přítomen na všech konzultacích, zahrňte to proto do výběrového řízení a smlouvy.

8.8 Komunikace:

 

8.9 Souběžné kroky:

Krok 8 by měl probíhat samostatně, ale zpracovatel může průběžně zapracovávat a vypořádávat připomínky veřejnosti a klíčových aktérů (Krok 9).