Přejít na hlavní obsah
Plán inspirovaný osvědčenými praktikami ze zahraničí. 

V rámci projektu revitalizace Karlova náměstí je současně připravován také tzv. Management plán.  Ačkoli se jedná v Česku o pilotní projekt, v zahraničí (převážně v anglosaských zemích) se s management plány parků a veřejných prostranství úspěšně pracuje už řadu let. Management plán Karlova náměstí připravujeme na základě usnesení Rady hl. m. Prahy č a ve spolupráci s Městskou částí Praha 2. 


 


 

Co je to management plán?

Management plán je koncepční dokument, který slouží ke komplexní, udržitelné a dobře koordinované správě veřejných prostranství. Jeho cílem je nastavit pravidla užívání a správy parku tak, aby byly chráněny jeho hodnoty (památková ochrana, vegetace) a současně byl využit jeho potenciál (kulturní, komunitní, environmentální). Dokument by měl odrážet realistický přístup k historickým hodnotám místa stejně jako reflektovat jeho současnou situaci. Díky management plánu budou plánované změny v souladu s dlouhodobou koncepcí Karlova náměstí. 

Tvorba management plánu je dlouhodobý proces, který přesahuje pouhé vytvoření dokumentu. Během tvorby a následného naplňování Management plánu je zásadní spolupráce s klíčovými i místními aktéry, tzn. institucemi veřejné a státní správy, spolky, provozovateli aktivit, obyvateli a dalšími. Jen skrze fungující spolupráci napříč institucemi a obyvateli města může vzniknout živé městské prostranství, které si dlouhodobě udrží svou kvalitu a ráz.

Příklady fungujících management plánů v zahraničí: 

BURNHAM BEECHES (LONDÝN)KENSINGTON GARDENS (LONDÝN)TEMPELHOFER FELD (BERLÍN)

Co management plán obsahuje?

Management plán bude členěn do čtyř základních částí.

Popis stavu Karlova náměstí – Kde jsme?

První kapitola stručně shrne stávající stav náměstí – kulturní dědictví a přírodní podmínky i současné fungování v rámci města.

Vize Karlova náměstí – Kam směřujeme?

Druhá kapitola uvede vizi pro Karlovo náměstí, která poskytuje směr pro jeho další rozvoj. Představí návrh na revitalizaci, hlavní principy obnovy a budoucího fungování náměstí.

Cíle a opatření pro Karlovo náměstí – Jak se tam dostaneme?

Třetí kapitola je souborem strategických cílů, dílčích cílů a opatření vedoucích k vytyčené vizi.

Naplňování vize Karlova náměstí – Jak jsme úspěšní?

Čtvrtá část zahrne monitoring plnění jednotlivých cílů a naplňování uvedených principů v praxi.

Projekt v bodech

HARMONOGRAM
 

Zahájení: 2023
Dokončení: 2025

KDO TO BUDE DĚLAT?


IPR (Kancelář veřejného prostoru), Městská část Praha 2, Rehwaldt Landscape Architects, Socionaut

ÚLOHA IPR


Zadavatel 

FORMA


Management plán 

Na co navazujeme?

Záměr tvorby management plánu doprovází projekt revitalizace Karlova náměstí od samého počátku. Již během soutěžního dialogu, který se konal v letech 2017 a 2018, byla formulována základní vize a cíle fungování náměstí. Následně byl zpracován koncept akčního plánu, který tyto cíle dále upřesnil a navrhl základní opatření vedoucí k jejich naplnění. V únoru 2020 se konalo veřejné plánovací setkání na Novoměstské radnici. Na něm zástupci městských institucí, místních spolků i široké veřejnosti společně prioritizovali vytyčené cíle, diskutovali nad škálou opatření, prezentovaných formou karet a přiřazovali je k daným cílům. V roce 2022 bylo podepsáno memorandum o tvorbě Management plánu a proběhlo výběrové řízení na jeho zpracovatele.

Jak probíhá pořizování Management plánu

Proces pořizování Management plánu je naplánován na dva roky (2023 - 2024) a je navržen jako participativní, tzn. založený na aktivním zapojení stakeholderů a zájmových skupin. Hlavní cílovou skupinou jsou klíčoví aktéři zodpovědní za správu náměstí, parku a navazujících území (instituce veřejné a státní správy, vedení města a městské části). Další významnou skupinou jsou také místní aktéři (instituce sídlící v území, podnikatelé a provozovatelé služeb, spolky a iniciativy, organizátoři akcí, obyvatelé). 

Cílem participativního procesu je především propojit zúčastněné aktéry, nalézt shodu na hlavních principech a společně formulovat prioritní potřeby, nástroje a akční kroky potřebné pro udržitelnou správu Karlova náměstí jako celku. V průběhu tvorby Management plánu je také třeba nastavit podmínky pro vznik nové formy správy a financování provozu Karlova náměstí na úrovni vedení města, městské části a dalších stakeholderů. 

Participativní proces pořizování Management plánu je rozdělen do několika na sebe navazujících aktivit, jejichž výstupy jsou průběžně zapracovávány do vznikajícího dokumentu. Čistopis Management plánu bude odevzdán do konce roku 2024.

Harmonogram v bodech

červen 2023

Úvodní veřejné setkání k Management plánu

listopad–prosinec 2023

Kulaté stoly se zástupci institucí veřejné správy, místními aktéry a experty

únor 2024

Informační a diskusní pořad pro veřejnost v CAMP - Karlovo náměstí na cestě k proměně

březen–květen 2024

Doplňkové rozhovory a projednání s vybranými aktéry


 

červen 2024

Představení návrhu Management plánu v CAMP

září 2024

Připomínkování návrhu Management plánu

říjen–listopad 2024

Doplňkové rozhovory a projednání s vybranými aktéry

prosinec 2024

Odevzdání čistopisu Management plánu