1. cena
Autorský tým
Pavel Hnilička Architekti, s. r. o. – Pavel Hnilička, Eva Macková, Josef Filip; spolupráce: Marek Řehoř, Jana Kafková, Karolína Röschl, Tereza Sýkorová, Mirka Baklíková, Theresa Kjellberg, Jan Drška
Návrh vychází z odkazu prof. Engela, autora urbanistického návrhu Dejvic, a jeho vizí stavby měst silně ovlivněnými přestavbou Paříže a dalšími pozdějšími velkolepými městskými plány 19. století. Základní myšlenkou návrhu úprav dosud nedostavěného náměstí je uvolnění jeho středu odsunutím tramvaje a automobilového provozu. Volný střed může být naplněn mnoha různými aktivitami, jako jsou trhy, veřejná shromáždění, start a cíl závodu apod. Hodnota veřejného prostoru spočívá v jeho univerzálnosti. Geometrie náměstí založeného na půdorysu poloviny čtverce a kruhu je do středového kruhu rozčleněna zelenými segmenty bosketu, které vymezí nejen samotný kruh uprostřed, ale i prostor po obvodu s aktivním parterem budov. Vzrostlé stromy navodí po okrajích náměstí příjemné měřítko prostoru podobnému ulici, přesto je celý prostor náměstí o šířce 200 m(ve čtverci) přehledný po celé své ploše. Pro srovnání například Staroměstské náměstí je čtyřikrát menší (cca 100 x 100 m). Vložený bosket schová pod koruny stromů automobilovou dopravu. Návrh úprav náměstí klade důraz na obytnou kvalitu města. Vzhledem k poloze náměstí ve struktuře Prahy a vazbám na veřejnou dopravu se tak do popředí zájmu dostávají zejména chodci. Náměstí má šanci stát se významnou a oblíbenou částí Prahy.
2. cena
Autorský tým
Mandaworks, Sweden
Vítězné náměstí je veřejný prostor, které svým významem zdaleka překračuje hranice Prahy 6. Reprezentuje historii a tradice a zároveň má za cíl stát se v budoucnu skutečným náměstím pro lidi – jak pro místní obyvatele, tak ostatní Pražany i další návštěvníky města. Otevřená plocha orámovaná reprezentativními budovami nacházející se na rozhraní oblíbené rezidenční čtvrti a univerzitního kampusu je díky jednoduchým zásahům povýšena na atraktivní a přívětivý městský prostor. Scelením celé plochy náměstí souvislým dlážděným povrchem, který se inspiruje tradiční pražskou kamennou mozaikou, a překlenutím prostoru zelenou stromovou korunou vzniká jednotné náměstí s variabilním programem pro pestré uživatelské skupiny. Z dnešní křižovatky se tak stává náměstí pro všechny současné i budoucí generace.
3. cena
Autorský tým
JAKUB CIGLER ARCHITEKTI, a. s. + Ateliér DUA, s. r. o.
Kvalitní náměstí je centrem veřejného života, je místem setkávání, ale i místem pro zastavení a oddech. Aby bylo náměstí funkční, tak musí být atraktivní především pro chodce a má zvýhodňovat pěší trasy v návaznosti na MHD. V případě Vítězného náměstí je klíčem k jeho rekultivaci optimální koexistence veřejného prostoru a nezbytné automobilové dopravy. Návrh na řešení Vítězného náměstí vychází z několika koncepčních zásad. Především jde o zpřístupnění středu náměstí pro pěší, kde je navržen kvalitní parkový prostor odcloněný od okolní dopravy zelení, alejí stromů a terénní modelací. Dále se jedná o vytvoření dopravního skeletu zohledňujícího stávající i budoucí dopravní zátěže s tím, že jsou zlepšeny návaznosti mezi jednotlivými složkami MHD. V neposlední řadě návrh navazuje na původní urbanistickou koncepci od Antonína Engela. Cílem návrhu je na Vítězném náměstí vytvořit kvalitní, funkční a zároveň příjemný veřejný prostor.